Sergey Abashin Reprezentacje władzy w Azji Środkowej Nagranie

Zapraszamy do wysłuchania nagrania wykładu Profesora Sergeya Abashina Reprezentacje władzy w Azji Środkowej, który dobył się 30 maja 2017 w Wydziale Historycznym UAM. Wykład zorganizowany został przez borderstudies.pl, Centrum Badań Środkowoazjatyckich UAM i Instytut Wschodni UAM

 

 

Zmarł Bohdan Bielkiewicz

Z głębokim żalem zawiadamiamy że dotarła do nas informacja o śmierci Pana Bohdana Bielkiewicza. Bohdan Bielkiewicz zmarł 3 czerwca w Stambule podczas swej siedemdziesiątej czwartej wyprawy.

Read more: Zmarł Bohdan Bielkiewicz

Prof. Osmankun Ibraimov

Read more: Prof. Osmankun IbraimovZ propozycją współpracy z naszym Centrum zwrócił się prof. Osmankun Ibraimov z Kirgisko-Tureckiego Uniwersytetu Manas w Biszkeku.

Prof.Ibraimov zajmował stanowisko sekretarza stanu podczas prezydentury Askara Akajewa. Był także ambasadorem Kirgistanu w Republice Indii, Bangladeszu, Sri Lance oraz w Nepalu.  Jest członkiem-korespondentem Kirgiskiej Akademii Nauk, autorem licznych publikacji z dziedziny historii literatury i polityki. Wykładał na kilku krajowych i zagranicznych uniwersytetach. Współpracuje aktywnie z miejscową prasą oraz kirgiskim serwisem RFE/Radio Liberty.
Osmankun Ibraimov udostępnił nam do publikacji dwa nowe teksty na tematy aktualne: „Ukraińskie lekcje. Kirgiskie spojrzenie” oraz  „Nadchodzi sądny dzień dla Kigistanu. Co będzie później?”.
Teksty te publikujemy w zakładce „Kirgistan” w języku oryginału, czyli po rosyjsku. Opublikowanie pełnych wersji nadesłanych tekstów -  tak tych, jak i wszystkich pozostałych – nie oznacza, że wyrażają one poglądy redakcji. Publikujemy je z nadzieją, ze staną się zaczynem dla interesującej, twórczej dyskusji, do której serdecznie zapraszamy na naszą stronę.

Unikalne publikacje Bohdana Bielkiewicza

Prezentujemy kilka interesujących publikacji orientalisty Bohdana Bielkiewicza. Jego album o afgańskich Kirgizach zawiera 139 zdjęć wykonanych w 1976 roku oraz wartościowe, etnograficzne komentarze.

Read more: Unikalne publikacje Bohdana Bielkiewicza

Publikacje o Szugnonie powstały na podstawie wspólnych badań autora z orientalistką Zuzanną Błajer prowadzonych w roku 2013 i 2015. Wspólnym dziełem tych autorów są „Pamirskie opowieści”.

Read more: Unikalne publikacje Bohdana Bielkiewicza

Autor nie jest związany z żadną instytucją naukową a książki te wydał własnym sumptem, niestety w minimalnym nakładzie 100 egz. Albumowe wydawnictwo o Kirgizach ukazało się tylko w 24 numerowanych egzemplarzach, które autor rozdzielił wg. własnego klucza. Miejmy nadzieje że autor zdecyduje się w przyszłości opublikować swoje publikację w większym  nakładzie bądź też w formie elektronicznej. 

Read more: Unikalne publikacje Bohdana BielkiewiczaRead more: Unikalne publikacje Bohdana Bielkiewicza

Azja Środkowa po 2014 roku

Niedawno w redakcji Serwis Turkmeńskiego Radia Azatlyk (Radio Free Europe/ Radio Liberty) odbyła się dyskusja okrągłego stołu na temat sytuacji w Azji Środkowej po 1 stycznia 2015. Moderatorem dyskusji był Muhammed Tahir – dyrektor Serwisu. W dyskusji wzięli udział: Alex Cooley z Uniwersytetu Columbia, Artyom Ulunyan -   dyrektor Centrum Bałkanów, Kaukazu i Azji Środkowej Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk, Joshua Kucera – autor wielu publikacji na tematy Azji Środkowej, prowadzący blog „The Bug Pit” poświęcony problemom bezpieczeństwa oraz profesor Wazir Safi z Uniwersytetu Kabulskiego.

Zapis audio dyskusji: http://www.rferl.org/audio/Audio/1141267.html