Chiny - Tadżykistan

Chiny inwestują w Tadżykistan

                      Read more: Chiny - Tadżykistan  Chińskie inwestycje w Tadżykistanie w ciągu najbliższych trzech lat osiągną równowartość niemal dwóch trzecich całkowitego PKB Azji Środkowej w roku 2013. Obecność Chin w Azji Środkowej wzrasta wraz z rosnącą potęgą Państwa Środka, głównym celem jest nawiązanie bliższych kontaktów, inwestycje, jednak Pekin widzi tu również możliwość podkreślenia słabnących wpływów Rosji na terenie, który kiedyś należał do Związku Radzieckiego.

            Na mocy decyzji władz z 20 sierpnia 2012 roku z prowincji Gansu ma ruszać, jak przed wiekami, nowy Jedwabny Szlak. Według planów powstający obszar ma przebiegać wzdłuż górnego brzegu Rzeki Żółtej i zajmować przestrzeń 806 km2, którą ma zamieszkać 100 tysięcy osób, ale co najważniejsze inwestycja ta ma być przyjazna środowisku. Zapowiedziano też powstanie nowych dróg prowadzących w kierunku zachodnim, przez pustynie i nieurodzajne wzgórza. Razem z nimi mają powstać połączenia energetyczne.

            Koszty Planowanych

inwestycji mają wynosić 16,3 mld dolarów; większa część środków zostanie wydzielona przez China Development Bank. Kwota na budowę dróg, modernizację linii kolejowych oraz poprowadzenie rurociągów gazu i ropy w całym regionie. Powiązanie zachodnich prowincji z terenami Azji Centralnej jest dla Chin szansą na rozwinięcie kontaktów, jednak przede wszystkim na pierwszym miejscu znajduje się eksploatacja ogromnych zasobów surowców energetycznych. Budowa Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku ma się sprowadzać do pięciu strategicznych założeń:

1. zacieśnienia kontaktów politycznych i gospodarczych;

2. budowy połączeń drogowych (które docelowo miałyby sięgać od Pacyfiku po Bałtyk);

3. znoszenia barier w handlu;

4. zwiększenia wymiany pieniężnej (tzn. otwierania nowych linii kredytowych i filii chińskich banków);

5. zacieśnienia kontaktów międzyludzkich.

Dodatkowym celem jest zwalczanie trzech sił zła czyli terroryzmu, ekstremizmu i separatyzmu, które odnoszą się do groźnego w tym regionie fundamentalizmu islamskiego.

            Chińskie przedsiębiorstwa zainwestowały już poważne środki w rozwój dróg łączących region Xinjiang z Duszanbe, wraz z nowymi inwestycjami mają prowadzić do rozwoju trzech elektrowni wodnych w Tadżykistanie. Minister finansów Tadżykistanu podkreślił, iż kraj jest świadomy możliwości dużej zależności od Chin, jednak państwo również odgrywa ważną rolę w polityce Chin ponieważ przez jego teren będzie przebiegał czterystu kilometrowy gazociąg z terytorium Turkmenistanu aż do Chin. Tadżykistan skorzysta niewątpliwie na tym przedsięwzięciu, dzięki pobieraniu opłat tranzytowych czy też innych taryf nałożonych przez rząd Tadżykistanu,.

            Chiny sfinansowały drogi, które prowadzą ze stolicy Tadżykistanu Duszanbe do zachodnich Chin, inwestycja Pekinu wyniesie prawie 6 miliardów dolarów w ciągu najbliższych kilku lat, projekt ten nie ma określonych ram czasowych, oczekuje się jednak, iż wykroczy on poza tereny Azji Środkowej. Read more: Chiny - Tadżykistan

           

W dniu 7 listopada br. miało miejsce spotkanie prezydenta Tadżykistanu Emomail Rahmona oraz gubernatora chińskiej prowincji Henan Xie Fuzhana,, podczas którego została podpisana umowa, w której chińska prowincja zgadza się zainwestować 800 milionów dolarów w sektor rolny Tadżykistanu. Tego samego dnia nastąpiło też spotkanie prezydentów Tadżykistanu i Chin. Tadżyccy i chińscy urzędnicy omówili i podpisali wówczas dokumenty odnoszące się do projektów budowy części tadżyckiego gazociągu, elektrowni wodnej oraz linii kolejowej w Tadżykistanie. 6000 km połączenie rozpocznie się w Xinjiangu i ma przechodzić przez Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Iran i Turcję aż do Bułgarii. Wizyta prezydenta Rahmona w Pekinie łączyła się z jego udziałem w spotkaniu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku 10 i 11 listopada.

            Energiczne wielosektorowe inwestycje Chin w Tadżykistan prowadząc do przekierowania trajektorii gospodarczej w Azji Środkowej od byłego kolonizatora do nowego patrona.

Więcej na ten temat:

http://www.centrasia.ru/news2.php?st=1416433680

http://steppedispatches.com/2014/10/23/china-bolsters-presence-in-tajikistan-pledges-6b-in-investment/

opr.Joanna Pecelt