Ulica Astana w Budapeszcie

W jednym z budapeszteńskich parków pojawiła się uliczka upamietniająca stalicę Kazachstanu.

Read more: Ulica Astana w Budapeszcie

Nowość! Kazachska poezja po polsku.

Ukazał się tomik wierszy młodego kazachskiego poety Toktarali Tanżaryka. Poeta oraz tłumacz - prof. Henryk Jankowski z naszego uniwersytetu nominowani są do nagrody "Europejski Poeta Wolności" w konkursie, którego organizatorem jest Miasto Gdańsk. Rezultaty konkursy zostaną ogłoszone już 21 marca.

Read more: Nowość! Kazachska poezja po polsku.

Toktarali Tanżaryk ur. 1982 w Chinach w okręgu kazachskim Künes. Obecnie mieszka w Kazachstanie, we wsi Taldybulak. W 2008 r. ukazał się jego tomik poezji Tün paraqtarı ‘Stronice nocy’. Swoje wiersze zamieszczał w czasopismach oraz internetowych portalach literackich i społecznościowych. W związku z krwawymi wydarzeniami spowodowanymi rozprawą policji ze strajkującymi robotnikami w Żanaözen i Szetpe, w grudniu 2011 publicznie wygłaszał swój wiersz „Przekleństwo”, potępiający okrucieństwo. Współpracował z tygodnikiem Dala men Kala, został zwolniony, znów przyjęty do redakcji, ale pismo to zostało zamknięte wraz z końcem 2013 r. Laureat literackiej nagrody Serper.

Czy Kazachstan zmieni nazwę na Turan?

 

Zmiany toponomastyczne w postsowieckiej Azji Środkowej są w pełni uzasadnione. Są przejawem odchodzenia od sowieckiej tradycji i zazwyczaj powrotu do starych nazw historycznych. Bywało, że w jednym rejonie kilka punktów osadniczych nosiło tę samą, słuszną ideologicznie nazwę taką jak Krasnaja Zwezda, Oktjabr czy Leninskoje.   Zgodnie z tą tendencją stolica Kirgistanu rozstała się z Frunze i wróciła do nazwy Biszkek. Choć pojawiają się głosy, że warto by uhonorować wielkiego Manasa i jego imieniem nazwać stolicę republiki.

Ostatnio prezydent Światowego Związku Narodów Turkijskich – akademik Ermentaj Sułtanmurat zgłosił projekt aby zmienić nazwę jakiegoś posiołka, miasteczka czy nawet stolicy a państwa! Zdaniem prof. Sułtanmurata młoda republika zasługuje aby nosić dumną nazwę Turan. W tej sprawie w imieniu kierowanej organizacji, wystosował list z obszernym uzasadnieniem do prezydenta Nazarbajewa oraz przewodniczących obu izb parlamentu.

Pełny tekst listu: http://www.centrasia.ru/news2.php?st=1392840480

Post Scriptum: Przed kilku laty, na początku swej kadencji prof. Sułtanmurat w liście do Putina oprotestował plany nazwania nowego modelu samochodu ciężarowego produkowanego przez gorkowską fabrykę imieniem „Ermek”. Zdaniem Akademika produkcja samochodu o tej nazwie, który będzie brodził po kazachstańskiej i innych turkijskich ziemiach, było by wyszydzaniem naszych uczuć narodowych. To tak samo, gdyby Niemcy wypuścili samochód o nazwie „Hitler-2”, który by eksportowali do Izraela. Z ulgą konstatuję, że prezydent Związku Ludów Turkijskich nie zmusza do zmiany tego, tak popularnego wśród swoich rodaków, mienia. Nosi je wielu powszechnie szanowanych Kazachów. Również liczne szacowne instytucje i organizację z dumą zwią się „Ermek”. Nie wszystkim kojarzy się ono z „zawojoiwatelem” Syberii – atamanem Jermakiem Timofiejewiczem.

ASTANA - STOLICA ZWANA STOLICĄ

W najnowszym numerze Studuia Historiae Oeconomice -vol. 31, 2013 ukazał się artykuł Marka Gawęckiego - New Urbanization of the Steppe. Astana: Capital Called the Capital.
Tekst dostępny pod adresem: http://www.degruyter.com/view/j/sho.2013.31.issue-1/sho-2013-0003/sho-2013-0003.xml?format=INT