Albert Jawłowski Milczący Lama Buriacja na pograniczu światów.

p1

Zapraszamy na organizowane przez borderstudies.pl i Centrum Badań Środkowoazjatyckich UAM spotkanie z Albertem Jawłowskim pod tytułem Milczący Lama Buriacja na pograniczu światów

Godzina 19:00 Lot Chmiela Żydowska 4  Poznań  61-761

W Rosji cztery wyzaniana mają status religii państwowych. Jedną z nich jest buddyzm, szczególnia popularny wśród mieszkańców południowej Syberii. Stanowi on część trójkątu religia-polityka-etniczność.
W 2002 roku ekshumowano XII Zwierchnika Buddystów Syberyjskich, lamę Dorżo Itigiełowa, który umarł w 1927 roku. Kiedy wydobyto jego ciało okazało się, że jest w bardzo dobrym stanie, więc uznano, iż wcale nie umarł tylko wszedł w stan głębokiej medytacji. Momentalnie uznano, iż osiągnął stan pustki i postanowiono wykorzystać jego ciało w charakterze reliktu. Zwłoki Dorżo Itigiełowa znalazły się w iwołgińskim dacanie, gdzie są eksponowane jedynie podczas specjalnych uroczystości. W ten sposób Itigiełow stał się ważnym symbolem dla syberyjskich buddystów, a na spotkanie z nim przybywają pielgrzymki z całej Rosji, Mongolii i Chin.
Jawłowski wykorzystuje postać XII Chambito Pando Lamy, żeby opisać subtelne zależności między religią, polityką a etnicznością na terenie Buriacji, która jest przeniknięta specjalnego rodzaju duchowością.

"Milczący lama" to szczególna pozycja – cenna nie tylko dla czytelników chcących poznać tajniki tego wyjątkowego regionu, ale także twórców, którzy chcą poznać tajniki warsztatu reportażysty. Nieszablonowe podejście do tego formatu pozwala czytelnikowi na coś zdecydowanie więcej, niż tylko przeniknięcie do wewnętrznego świata Buriacji – Jawłowski umożliwia mu czerpanie ze szczególnej, metafizycznej płaszczyzny tego regionu, którą tak trudno oddać słowami.
29 listopada 2016
Paweł Łaniewski, postprodukcje.pl