Nowy Teatr Opery i Baletu w AstanieW nowej i na wskroś nowoczesnej stolicy Kazachstanu w październiku 2013 odbyła się światowa prezentacja nowego  budynku i nowego zespołu Teatru Opery i Baletu. W przeciwieństwie do większości budynków użyteczności publicznej w stolicy, które charakteryzują się awangardową architekturą, gmach opery reprezentuje styl klasycystyczny. Bardzo przypomina moskiewski Bolszoj. Wystrój wnętrza zaaranżowano w stylu baroku i manieryzmu z wykorzystaniem elementów tradycyjnej ornamentyki kazachskiej. Jak twierdzą specjaliści, pod względem rozwiązań technicznych, wyposażenia, wielkości i akustyki, budowla plasuje się w światowej czołówce.

„Astana Opera” – tak instytucja ta nazywa się oficjalnie, jest  drugą operą w Astanie. Tylko nieliczni artyści starej opery przeszli eliminacje do nowego zespołu.
Na światową premierę wybrano operę Giuseppe Verdi „Attila”. Słuszny i symboliczny to wybór, gdyż o sztuce tej można powiedzieć, trawestując słowa „klasyka”, że jest „europejska w formie a środkowoazjatycka w treści”.
Reżyserię tej inscenizacji powierzono włoskiemu reżyserowi starszego pokolenia – Pier Luigi Pizzi. Dekorację oraz kostiumy do tego przedstawienia zamówiono i wykonano we Włoszech.
Oficjalna strona opery:  http://astanaopera.kz/o-teatre

Interesujące zdjęcia: http://www.voxpopuli.kz/post/1425/za-kulisami-astana-opery