Rozwody przez SMS w Tadżykistanie

           Według raportów BCC liczba rozwodów w Tadżykistanie wzrasta, jak się okazuje często dochodzi do nich drogą SMS-ową. Około 96% mieszkańców Tadżykistanu to muzułmanie, dlatego też zrywanie małżeństwa poprzez trzykrotne wypowiedzenie słowa “talaq” jest dla nich wiążące. Przywilej tej przysługuje głownie mężczyznom, a w wyjątkowych sytuacjach, także kobietom. W ten sposób mąż pozbywa się jakiejkolwiek odpowiedzialności za żonę, która musi wyprowadzić się z domu męża, gdzie zgodnie ze zwyczajem mieszka od ślubu. Stan życia tych kobiet ulega znacznej zmianie, często muszą w pojedynkę wychowywać dzieci.

            Według szariatu mąż powinien osobiści poinformować żonę o rozwodzie, przed którym następuje przerwa, w czasie której małżonkowie nie sypiają ze sobą. Jednak wielu wybiera “wirtualny rozwód” często z powodu przebywania poza granicą. Wysokie bezrobocie zmusiło wielu Tadżyków do migracji zarobkowej, ponad 7 milionów żyje i mieszka poza granicą. Przebywając tam wiele lat zakładają nowe rodziny, używając prostej drogi(SMS) by zerwać więzy z poprzednią.

            Jednak czy “wirtualne rozwody” są uznawane powszechnie? W 2013 roku ponad 1700 kobiet zwróciło się do Rady Ulemów oraz Komitetu rodziny i Spraw kobiet rządu Tadżykistanu z prośbą o pomoc, duża część pytań dotyczyła właśnie rozwodów przez SMS. Przedstawiciele duchowieństwa w Tadżykistanie otwarcie mówią, że praktyka ta nie może być zakazana, rozwód jest uznany kiedy mężczyzna może potwierdzić, iż to on świadomie napisał wiadomość.

            Ta “nowoczesna” forma rozwodów budzi wiele pytań i sprzeciwów, również ze strony muzułmanów, jednak pomimo prób, żaden oficjalny religijny werdykt zakazujący tego działania nie został wydany. W 2013 roku w Tadżykistanie zarejestrowano ponad 6000 rozwodów.

Więcej na ten temat:

http://rus.ozodi.org/content/sms-divorces-are-allowed/25238766.html

http://www.islamnews.ru/news-145169.html

http://www.aljazeera.com/programmes/101east/2013/07/201372393525174524.html

http://www.bbc.com/news/world-asia-19920528

opr. Joanna Pecelt